Forrásai:
A szervezet nem a táplálék révén jut hozzá, hanem a növényi, illetve állati eredetű provitaminból maga állítja elő a bőrt érő napfény hatására. Mind a provitamin, mind a szintetikusan előállított D-vitamin a zsírokkal együtt szívódik fel a vékonybélből.
A D-vitamin elővitaminjainak természetes forrása: tengeri halak ( tonhal, lazac, hering, szardínia) tengerihal-máj-olaj, tej és tejtermék (kefir, joghurt, tejszín, kemény sajt), továbbá megtalálható kaviárban, tojássárgájában, borjú és marhahúsban, 100%-os narancslében, csiperkegombában.
Hatásai:
Közreműködik a csontok és a fogak képződésében, szabályozza a kalcium és a foszfor beépülésének arányát. Fokozza az A-vitamin felszívódását.
Hiánya következtében kialakulhat:
Angolkór (rachtis) csontgyulladás (osteomalacia) csontritkulás (osteoporosis) súlyos fogromlás.
Továbbá tudnunk kell, hogy az alacsony D-vitamin szint (kisebb mint 15 ng/ml) szinte minden betegség kockázatát megnöveli, a
- daganatos megbetegedésekét,
- szív-érrendszeri betegségeket,
- magas vérnyomást,
- agyvérzést,
- meddőséget,
- asthmát,
- időskori macula degenerációt.
Jótékony hatású sclerosis multiplexben, gyulladásos reumatológiai és egyéb atutóimmun kórképekben.
Felnőtteknél a 2-es típusú cukorbetegség és túlsúly kialakulásának kockázatát is fokozza a D-vitamin hiánya. Akiknek alacsonyabb a D-vitamin szintjük, kétszer nagyobb esélyük van depresszióra, és a figyelem, koncentrálóképesség is mintegy 60%-kal hanyatlik a felmérések szerint.
Mire jó?
Csecsemő és kisgyermek korban elősegíti a csontok és a fogak képződését, az ép csontrendszer kialakulását. Időskorban a csontritkulás megelőzésére ajánlott kalcium bevitelével együtt, különösen akkor, ha valaki kerüli a napfényt. Gyorsan romló fogak épségének helyreállításához is szükség lehet rá.
A-vitaminnal és C-vitaminnal együtt szedve megóvhat a náthától. Elősegíti a kötőhártya-gyulladás gyógyulását.
Jó tudni
Általában orvosi receptre kapható, és adagolását érdemes megbeszélni az orvossal. A D-vitamin mennyiségét nemzetközi egységben ( NE) mérik. Szükség lehet D-vitamin pótlásra a nagyvárosokban élő különösen az erős környezetszennyezéssel sújtott területek lakóinak esetében. Ugyancsak több D-vitaminra van szükségük a fogamzásgátló tablettát szedő nőknek, az éjszakai műszakban dolgozóknak és mindazoknak, akiket az életmódjuk miatt napfény ér.
A D-vitamin hatása A-és C-vitaminnal, kalciummal, foszforral és kolinnal ( B8-vitmain) együtt érvényesül a legjobban. D-vitamin nélkül a kalcium nem tud beépülni a csontokba és a fogakba.
A kielégítő vitaminellátottság feltétele a szabadlevegőn, napfényen való tartózkodás naponta minimum 15-30 percig. Téli és késő őszi időszakokban tanácsos a D-vitamint szintetikus készítménnyel pótolni.
A hazai ajánlás napi D-vitamin-bevitelre (NE=Nemzetközi Egység, 1 NE = 0.025 μg D3-vitamin):
- Csecsemők számára: 400-1000 NE
- Gyermekek számára: 600-1000 NE
- Serdülők számára: 800-1000 NE
- Felnőttek és várandósok számára: 1500-2000 NE
A D3 vitamin túladagolástól való félelem teljesen alaptalan. Éveken keresztüli naponta több mint 10.000 NE D3 vitamin volna képes túladagolást okozni, de ez a dózisbevitel gyakorlatilag képtelenség
Kutyáknak és macskáknak az ételébe ne keverjünk D-vitamint, csak ha az állatorvos ezt külön nem javasolja.
Trackbacks/Pingbacks