Elsősorban a melatonin az a hormon, amely elősegíti a sejtóra visszaállítását. A melatonin segíthet számos megbetegedés pl. Alzheimer-kór, az artritisz, a cukorbetegség, a rák a Parkinson-kór valamint a gyomorfekély kivédésében, illetve a kialakult betegségek enyhítésében.
Emellett véd a vírusoktól, baktériumoktól, mindenféle gombás megbetegedésektől, és késlelteti az öregedést. Legfontosabb szerepe mindazonáltal az, hogy optimalizálja a szervezet éjszakai pihenését és regenerálódását.
A melatonin antioxidáns, hozzájárul a vérnyomás és a túl magas koleszterinszint csökkentéséhez. Bebizonyosodott, hogy a szervezet melatonintermelése fokozható, ha lefekvéskor beveszünk 1 gramm triptofánt.
A melatonin a tobozmirigyekben képződik az egészséges hosszú élet szempontjából ez az egyik legfontosabb hormon, mert serkenti a szervezet valamennyi más hormonjának a termelését, gondoskodik a kiegyensúlyozott hormonháztartásról. Idővel azonban ördögi kör alakul ki: minél idősebbek leszünk, a tobozmirigy annál kevesebb melatonint termel, annál gyorsabban öregszünk.
Mindazonáltal elképesztő, hogy a melatonin mi mindenre képes:
- véd a környezet rákkeltő anyagaival
- szembencsökkenti akaratunkból bevitt méreganyagokat- nikotin, alkohol káros hatásait.
- jelentős mértékben javítja az alvást, mindenek előtt az alvás minőségét.
- segít megelőzni a szürke hályog kialakulását,
- mérsékli a súlygyarapodást
- jelentősen csökkenti az időskori nehézkes testmozgást
- serkenti a csontképződést,
- hatékonyan gátolja a káros sejtelváltozások kialakulását
- csökkenti a ráncok kialakulását
- serkenti a haj növekedését
- enyhíti a menstruáció problémákat
- serkenti az ondóképződést
- fokozza az erekció mértékét és időtartamát
- nyugalmat, ellazulást és kiegyensúlyozottságot eredményez
- segít elkerülni a depressziót
- csökkenti az idegi fájdalmakat
- jelentős mértékben javítja az időskori életminőséget
- visszafordíthatóvá teszi a sejtöregedési folyamatokat, mivel serkenti a növekedési hormon tevékenységét.
- védi az immunrendszert az öregedéstől
- hosszú évekkel kitolja a menopauza bekövetkezését
- fokozza a nők szexuális vágyát
- stabilizálja a biológiai ritmust
Továbbá meghatározó szerepe van a szív egészségi állapotának fenntartásában, mert serkenti a növekedési hormon kiválasztódását, az viszont segíti a szívizom erősítését.
A hormon eljut egészen a sejtmagig, így a DNS a sejten belül képes védekezni a szabad gyökök ellen. Serkenti életünk óráját és visszaforgatja a sejteket. A melatonin jelt ad a szervezetnek, hogy csökkentse bizonyos területek teljesítményét az élettartam növelésének érdekében.
A melatonin bizonyos mértékig szabályozza a test “üresjáratát”. Üresjáratban a szervrendszerek könnyebben képesek megújulni, hogy aztán ismét optimális teljesítményre legyenek képesek.
A melatonin védi az érrendszert, segít elkerülni a rákot, megköti a szabad gyököket. A melatoninmolekulák olyan picinyek, hogy képesek behatolni a sejtekbe és a sejt közötti állományba, ahová nagyobb molekulák csak nehezen férkőznek be.
A melatoninnak tehát kétszeres öregedésgátló hatása van:
- egyrészt biztosítja éjszaka a szervezet energiarendszerének nyugalmi állapotát, hogy kipihenhesse magát és optimális állapotba juthasson
- másrészt elfogja és semlegesíti az öregedést siettető vagy éppenséggel kiváltó szabad gyököket.
A melatonin emellett még más védekezőrendszereket is mozgósít a szabad gyökök ellen.
Ha a melatonin megfelelő koncentrációban áll rendelkezésre , hatást tud kifejteni a fehérjesejtek aktivitására is, így erősíti az immunrendszert. A sérült vérsejtek a melatonin közreműködésével regenerálódnak. Forrás: A fiatalság megőrzésének titkai