Forrásai:
Molibdén megtalálható a sötétzöld levelű főzelékfélékben, hüvelyesekben, teljes gabonaszemekben.
Természetes forrásai még a:
- lencse
- spenót
- kelkáposzta
- teljes kiőrlésű lisztből készülttészta
- arnarizs
- sertés vese
- máj
Molibdén hatásai:
Létfontosságú nyomelem. Közreműködik a szénhidrát- és zsíranyagcserében a vas hasznosulásáért felelős enzim lényeges része. Fontos szerepet játszik a test növekedésében, részt vesz a húgysav képzésben is.
Segítségével javul a máj méregtelenítő funkciója. Legnagyobb koncentrációban a májban, vesékben, csontokban és bőrben található. Molibdén nagy hatással van csontok, inak és porcfelszínek képzésére.
Molibdén hiánya következtében kialakulhat:
Felnőttek esetében hozzájárulhat bizonyos betegségek kialakulásához:
- alkoholos májkárosodás,
- alkoholos idegrendszeri károsodás,
- köszvény,
- húgysavas vesekárosodás,
- szívritmuszavar,
- szürkületi vakság
Mire jó a molibdén?
Segít megakadályozni a vérszegénységet (anémiát) hasznos az általános jó közérzet fenntartásához.
Jó tudni
Külön molibdén adagolásra többnyire nincs szükség, csak akkor, ha a táplálék molibdénben szegény talajú vidékről származik.
A napi ajánlott bevitel értéke megnő intenzív méregtelenítő funkciót igénylő betegségek, mint pl. köszvény, alkoholizmus, veleszületett aminosav-anyagcsere zavarok, csont-ízületi rendellenességek vagy időskori porckopás stb. esetén.
Több fontos enzim működésében játszik szerepet, például azokéban, amelyek az ételek zsír- és szénhidráttartalmát energiává alakítják. Segíti a szervezetet a vas hasznosításában, illetve az idegek zavartalan működésének és a jó közérzet megőrzésének is fontos tényezője.
A molibdén a férfipotencia és nemzőképesség fenntartásához is nélkülözhetetlen – az idősebb férfiak impotenciájának egyik oka lehet a molibdén hiánya az étrendben.
Hiányában nagyobb a fogszuvasodás kockázata, és szájüregi, illetve ínyproblémák is összefügghetnek vele. Csökkenti az allergiás tüneteket.
Felszívódást segítő tényezők:
hatékonyan képes felszívódni a szervezetben, még akkor is ha csak kis menyiségben van jelen a szervezetben.
Felszívódást gátló tényezők:
a szükségesnél nagyobb mennyiségű szilícium, ill. réz bevitel
túl sok fehérje
A molibdén túladagolása se jó! Golyvát, hasmenést, növekedési zavarokat, rézfelszívódási elégtelenséget, köszvényszerű tüneteket okozhat. Várandós és szoptatós anyák lehetőleg kerüljék a nagyobb mennyiségű molibdén bevitelét.
Mennyit honnan?
Bélrendszerből 40-70%-a szívódik fel (88-93 %-a szívódik fel étrend kiegészítőkből, 57-88 %-a természetes táplálékból).
A napi ajánlott molibdénfelvétel életkorfüggő:
• 0-3 éves korban: 15-50 mikrogramm (µg)
• 4-6 éves korban: 30-70 µg
• 7-10 éves korban: 50-150 µg
• Serdülőknél és felnőtteknél: 74-250 µg
A napi ajánlott felvétel attól is függ, hogy az adott egyén számára szükséges-e a szervezet számára a fokozott molibdénhatás (pl. intenzív méregtelenítő funkciót igénylő betegségek, mint pl. köszvény, alkoholizmus, veleszületett aminosav-anyagcsere zavarok, csont-ízületi rendellenességek, vagy időskori porckopás, stb.).
A molibdén túladagolása is veszélyes lehet. Golyvaszerű betegséget, hasmenést, növekedési zavarokat, rézfelszívódási elégtelenséget, vérszegénységet okozhat.