Alvászavarok
Az alvászavarokkal küzdő betegek mintegy 15 százalékának esetében valamilyen pszichofiziológiai ok áll a probléma mögött. Ilyen esetekben a hátterében lévő pszichés feszültség kísérőjelenségeként mutatkozik az alvászavar. A betegek nagy része nem is érzékeli a nappali feszültséget, csak az alvászavar jelentkezésén keresztül észlel problémát
Ajánlott táplálékkiegészítő
Triptofán vagy 5-HTP
(5-hidroxi -triptofan)
Hatása
A szervezet belőle állítja elő a nyugtató hatású szerotonint. Csökkenti az elalváshoz szükséges időt és az éjszakai felébredések számát.
Meghosszabbítja az alvás élettanilag igen fontos gyors szemmozgásos úgynevezett REM fázisát
Megjegyzés
Magyarországon monokészítményekben nem kapható, csak aminosavakkal együtt. Fokozza nyugtató hatását, ha lefekvés előtt gyümölccsel, vagy gyümölcslével vesszük be. A triptofán természetes forrása például a pulyka hús.
Melatonin
Hatása
A tobozmirigy választja ki az agyban, sötétség hatására. Idősebb korban-más hormonéhoz hasonlóan- as szervezet melatonintermelése is csökken.
Megjegyzés
A melatonin elsősorban időskori álmatlanságban hatékony, de jól alkalmazható akkor is, ha valaki távoli utazás, több időzóna átugrása miatt küzd alvászavarral.
Folsav
Hatása
Javítja az idegrendszer működését, az izomtónust
Megjegyzés
A folsav nagy dózisban első sorban akkor segít, ha az alvászavar éjszakai izomrángatással, mozgáskényszerrel párosul.
B6-vitamin, niacin, magnézium, kalcium
Hatása
Segítik a nyugodt alvást
Megjegyzés
A magnéziumot kalciummal együtt célszerű bevenni lehetőleg 1:2 arányban
B-komplex
Hatása
Nyugtató és kiegyensúlyozó hatásúak.
Vas
Hatása
Hiánya nőknél gyakori és megzavarhatja az éjszakai nyugalmat.
Megjegyzés
Vas szedése előtt célszerű ellenőrizni a vérképet.
Aranykolloid
Hatása
Javítja az agy illetve az idegrendszer állapotát, a hangulatot és fokozza az életerőt
Megjegyzés
A kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozás biztosítja a szervezet egyensúlyi állapotához, normál működéséhez szükséges tápanyagokat (fehérje, szénhidrát, zsír, vitamin, ásványi anyag, élelmi rost) és a biológiailag aktív összetevőket is (antioxidánsok, L-karnitin, prebiotikumok, probiotikumok, stb.).
Adódhatnak azonban olyan élethelyzetek – szigorú diéta, fogyókúra, felfokozott, rohanó életmód, betegségek utáni lábadozás, stb. – amikor a megszorítások, a kiegyensúlyozatlan, esetleg egyoldalú étrend, a szervezet kimerült állapota miatt étrend-kiegészítő fogyasztására lehet szükség a szervezet egyensúlyi állapotának fenntartásához.
Természetesen egyetlen étrend-kiegészítő sem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes táplálkozást, a normál ütemű életmódot, a megfelelő pihenést és alvást, vagy fogyókúra esetén a túlzások nélküli, szakember által összeállított étrendet.